Logo_veterina Lužec

kam na procházky

V OKOLÍ LUŽCE NAD CIDLINOU
JSOU KRÁSNÁ MÍSTA NA PROCHÁZKY

HISTORIE OBCE LUŽEC NAD CIDLINOU

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325, kdy byl jejím majitelem vladyka Slavibor z Lužce. Lužec nad Cidlinou je typickým představitelem lánové vsi – vesnice založené okolo dlouhé cesty procházející vesnicí.

První písemná zmínka o obci pochází z r. 1325, kdy je zmiňován vladyka Slavibor z Lužce. Z pozdějších majitelů připomeňme pány z Landštejna, Postupim, Pernštejna a rod Kinských. Do dnešních dnů pojí obec se středověkem její rozvržení do tzv. lánové vsi. Každého zaujme přímá centrální cesta s prostorným okolím. Tato úprava je dílem starostů na konci 19. století. Lužec byl a je ryze zemědělskou obcí. Jasnou dominantu obce tvoří stavba kostela sv. Jiří z roku 1872. Ve stínu stromů stojí Pomník obětem I. světové války /1928/ , pomník J. Husa /1931/, kaplička Panny Marie, socha sv. Linharta, kterou roku 1845 obdržel od hraběnky Anežky Kinské tehdejší lužecký farář Josef Pařízek. Socha je navržena na kulturní památku. Původně socha stávala v klášterní zahradě chlumecké „Lorety“.

PÁR TYPŮ NA PROCHÁZKY NEBO VÝLETY

Archeopark Všestary

Archeopark pravěku Všestary je unikátní svým zaměřením a je jediným takto komplexně fungujícím archeoparkem v České republice. Archeopark se nachází 7 km severozápadně od Hradce Králové a seznámí vás s životem pravěkých lidí

25 KM OD LUŽCE

Rozhledna Kosice

V září 2017 byla otevřena dřevěná rozhledna na severním okraji obce Kosice, cca 6 km sv. od Chlumce nad Cidlinou.

7 kM OD LUŽCE

Zřícenina hradu Trosky

Malebná zřícenina hradu Trosky se tyčí na dvou izolovaných čedičových sopouších necelé 3 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami.

37 KM OD LUŽCE

Zámek Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic je novogotický zámecký objekt ležící na mírné vyvýšenině 800 m severozápadně od centra vsi Hrádek

28 KM OD LUŽCE

PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ PROCHÁZKY A ZÁŽITKY!

Logo_veterina Lužec